Wiele uczelni wyraziło zainteresowanie spotkaniem dotyczącym zjawiska drop-outu. Zacznijmy od sprawy organizacyjnej. Ponieważ 28 października 2024 ma się odbyć spotkanie informacyjne organizowane przez NCBiR (por. odnośniki na końcu strony), a ponadto do naszego spotkania trzeba się przygotować, to proponuję termin 18 listopada 2024, godz. 10:00. Czas trwania i harmonogram spotkania ustalimy w najbliższych tygodniach, w porozumieniu z zainteresowanymi uczelniami.
Kolejne informacje w sprawie spotkania (w tym odnośnik do wideokonferencji) będę dopisywać na stronie: https://www.usos.edu.pl/node/5157/spotkanie-w-sprawie-konkursu-dla-uczelni-dotyczacego-niwelowania-zjawiska-drop-outu.
Każda uczelnia, która chce startować w konkursie, musi się do niego dobrze przygotować wykonując lokalnie badanie potrzeb. Analiza jest nieodzownym załącznikiem do wniosku, a zaplanowane działania mają wynikać z rekomendacji wynikających z tych analiz. W tym zakresie uczelnie będą ze sobą konkurować o pieniądze z projektu.
To co możemy spróbować zrobić wspólnie, to wybór jednego narzędzia, którego rozwój sfinansujemy z części uzyskanych w projekcie funduszy, pod warunkiem, że odpowiednio to ujmiemy we wniosku. Może to być dowolne narzędzie informatyczne, które wspólnie wyspecyfikujemy. Można je wytworzyć od zera, bądź poprzez rozwój istniejącego narzędzia. Tutaj dobrym kandydatem jest SAD (System Analizy Danych), por. np. https://www.usos.edu.pl/system/files/pdf/forum_cyfryzacji_2023_muci.pdf, testowo wdrożony na prawie 10 uczelniach.
Jednym z punktów spotkania będzie pokazanie Państwu już dostępnych w SAD metod do analizowania zjawiska drop-outu.
Proponuję też dodanie do harmonogramu następujących punktów:
- Jak analizować zjawisko drop-outu?
- Jak dobrze napisać wniosek?
- Jak we wniosku sformułować część dotyczącą finansowania rozwoju wspólnego narzędzia?
Zapraszam do zgłaszania się osób, które będą chciały przedstawić swoją wizję w ramach tych punktów (lub innych, które Państwo zaproponują). Proszę pisać na adres usos@usos.edu.pl.
Oczywiście będzie również czas na dyskusję.
Kilka użytecznych odnośników:
- Informacja o konkursie: https://www.gov.pl/web/ncbr/ncbr-oglasza-kolejny-nabor-w-ramach-fers5.
- Spotkanie informacyjne: https://www.gov.pl/web/ncbr/spotkanie-informacyjne-dotyczace-konkursu-efektywne-zarzadzanie-uczelnia-w-celu-minimalizowania-zjawiska-outu.
- Składanie wniosku (do 31 stycznia 2025): https://www.gov.pl/web/ncbr/efektywne-zarzadzanie-uczelnia-w-celu-minimalizowania-zjawiska-outu.
Fragment menu aplikacji SAD.