Aktualności

Data dodania: 2024-11-20 18:43

Szanowni Państwo,

wydaliśmy niedawno dystrybucję USOS 7.1.1. Zarówno ona, jak i aktualizacje wystawione tuż po dystrybucji, zawierają wiele zmian z zakresu elektronicznego doręczania dokumentów i dotyczą takich aplikacji jak USOSadm Java, USOS Doręczenia, EDoK, a także repozytorium obiektów S3.

Ostatnie spotkanie, na którym przedstawiliśmy Państwu nasze plany, odbyło się w maju 2024 roku. Chcielibyśmy spotkać się ponownie, żeby przedstawić stan realizacji tych planów w USOS 7.1.1.

Zapraszamy na spotkanie 9 grudnia 2024, godz. 10-12.

Link do spotkania, harmonogram spotkania, materiały i podsumowanie zamieścimy w wątku w redmine.

Data dodania: 2024-10-20 10:20

Wiele uczelni wyraziło zainteresowanie spotkaniem dotyczącym zjawiska drop-outu. Zacznijmy od sprawy organizacyjnej. Ponieważ 28 października 2024 ma się odbyć spotkanie informacyjne organizowane przez NCBiR (por. odnośniki na końcu strony), a ponadto do naszego spotkania trzeba się przygotować, to proponuję termin 18 listopada 2024, godz. 10:00. Czas trwania i harmonogram spotkania ustalimy w najbliższych tygodniach, w porozumieniu z zainteresowanymi uczelniami.

Kolejne informacje w sprawie spotkania (w tym odnośnik do wideokonferencji) będę dopisywać na stronie: https://www.usos.edu.pl/node/5157/spotkanie-w-sprawie-konkursu-dla-uczelni-dotyczacego-niwelowania-zjawiska-drop-outu.

Każda uczelnia, która chce startować w konkursie, musi się do niego dobrze przygotować wykonując lokalnie badanie potrzeb. Analiza jest nieodzownym załącznikiem do wniosku, a zaplanowane działania mają wynikać z rekomendacji wynikających z tych analiz. W tym zakresie uczelnie będą ze sobą konkurować o pieniądze z projektu.

To co możemy spróbować zrobić wspólnie, to wybór jednego narzędzia, którego rozwój sfinansujemy z części uzyskanych w projekcie funduszy, pod warunkiem, że odpowiednio to ujmiemy we wniosku. Może to być dowolne narzędzie informatyczne, które wspólnie wyspecyfikujemy. Można je wytworzyć od zera, bądź poprzez rozwój istniejącego narzędzia. Tutaj dobrym kandydatem jest SAD (System Analizy Danych), por. np. https://www.usos.edu.pl/system/files/pdf/forum_cyfryzacji_2023_muci.pdf, testowo wdrożony na prawie 10 uczelniach.

Jednym z punktów spotkania będzie pokazanie Państwu już dostępnych w SAD metod do analizowania zjawiska drop-outu.

Proponuję też dodanie do harmonogramu następujących punktów:

  • Jak analizować zjawisko drop-outu?
  • Jak dobrze napisać wniosek?
  • Jak we wniosku sformułować część dotyczącą finansowania rozwoju wspólnego narzędzia?

Zapraszam do zgłaszania się osób, które będą chciały przedstawić swoją wizję w ramach tych punktów (lub innych, które Państwo zaproponują). Proszę pisać na adres usos@usos.edu.pl.

Oczywiście będzie również czas na dyskusję.

Kilka użytecznych odnośników:

Fragment menu aplikacji SAD.

Data dodania: 2024-07-10 12:44

Stało się, jak zakładaliśmy:

Wiceszef Ministerstwa Cyfryzacji poinformował o przesunięciu terminu wejścia w życie obowiązku stosowania e-Doręczeń z 1 października 2024 roku na 1 stycznia 2025 roku.

Zapowiedź zmiany terminu obowiązku wdrożenia e-Doręczeń - e-Doręczenia - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Data dodania: 2024-07-05 15:48

MUCI otrzymało od MNiSW projekt nowego rozporządzenia ws. POL-on do zaopiniowania.

W imieniu blisko 100 uczelni chcielibyśmy przekazać Ministerstwu uwagi – bardzo liczymy na Państwa aktywność w zakresie sformułowania opinii naszej społeczności, a także przeanalizowania zmian w rozporządzeniu pod kątem ich wpływu na nasze oprogramowanie. Przesłanie wspólnych uwag na pewno zwiększy siłę naszego głosu. Być może uda się uzyskać zmiany w prawie, które pomogą nam sprawniej zbierać i raportować dane do POL-on.

W wątku #37179 zamieściliśmy projekt rozporządzenia i uzasadnienie zmian.

Prosimy o zamieszczenie w tym wątku uwag i postulatów w terminie do 12 lipca.
Data dodania: 2024-06-28 18:10

Podczas spotkania Komisji ds. USOS w dniach 26-27 czerwca 2024 r. padło pytanie o stary moduł płatności.

Od kilku lat informujemy Państwo o zakończeniu wsparcia i zachęcamy do przejścia na nowy moduł. Podczas spotkania padła sugestia, żeby podać konkretną datę wycofania starego modułu. Zatem podajemy. W pierwszej minidystrybucji wystawianej po 1 stycznia 2025 r. wycofamy z Oracle Forms stary moduł płatności (i inne moduły od niego zależne, jak np. moduł akademikowy). Również z USOSweb moduł zniknie z menu.

Problemy z migracją do USP FK proszę nam zgłaszać przez redmine.

Mogą Państwo nadal korzystać z formularzy starego USOS, ale formularze te nie będą dostępne z nowego menu.

Data dodania: 2024-06-20 11:54

Zostaliśmy poproszeni o przygotowanie krótkiej informacji o MUCI i USOS do czasopisma La Collection numérique. Jest to pismo elektroniczne wydawane przez AMUE (informacja o AMUE i La Collection numérique, przekazana nam przez AMUE, jest załączona poniżej). Numer czerwcowy ukaże się w języku angielskim (oryginalnie pismo jest wydawane po francusku). Jego celem jest przekazanie informacji o inicjatywach, strukturach, projektach, federacjach uczelni mających europejski zasięg.

Miło nam, że autorzy pomyśleli o MUCI i USOS. To kolejny dowód na to, że jesteśmy rozpoznawalni w skali europejskiej.

La Collectione numerique

Numer czerwcowy jest już w całości dostępny w Internecie.

AMUE is a French shared-services public agency for universities and other higher education and research institutions which provides higher education institutions with IT solutions, training and expertise in their various field of activity. We organize cooperation among our members and support their joint action to improve the quality of their management, monitoring and decision making, by:

  • Development and optimization of co-constructed IT solutions (shared costs).
  • Professionalization and skills development of higher education staff through training.
  • Cost reduction through central purchasing.
  • Accompanying performance improvement by providing expertise and regulatory watch.

AMUE builds a collective approach with the experts of its 179 members, from the definition of the needs to the choice and the development of IT solutions, the construction of the training offer or procurement.

La Collection numérique is a forward-looking  tool, we created 5 years ago. It deals with a given subject, in a systemic way, and its interaction with the university's digital environment. The magazine is published every two months for the French higher education community, and more specifically for decision-makers in universities and schools: Presidents, Directors, Digital VP, CIOs and business stakeholders. La Collection numérique is distributed under a Creative Commons CC BY-NC-SA 4.0 license and is registered with the Bibliothèque Nationale de France. Each issue of the digital collection is sent out via the AMUE news feed (20,000 subscribers), relayed on professional social networks (via Twitter, LinkedIn), brought to the attention of digital referents in universities and professional associations, and distributed to all players in Higher Education and Research (and beyond).

Data dodania: 2024-06-13 07:57

USOS został ponownie doceniony na forum międzynarodowym. Artykuł dr Janina Mincer-Daszkiewicz zatytułowany "Success story - 25 years of digitalization of higher education institutions in Poland" uzyskał EUNIS Elite Award for excellence in implementing Information Systems for Higher Education, 2024 Lasting Achievement Award.

USOS i MUCI są rozpoznawalną marką w obszarze europejskiego szkolnictwa wyższego.

Artykuł i prezentacja są dostępne w portalu USOS.

Data dodania: 2024-05-13 07:24

Dzięki wkładowi merytorycznemu Mariusza Czerniaka z UMK i wkładowi artystycznemu graficzki dorobiliśmy się pierwszej profesjonalnej infografiki. Na razie jest dostępna wersja angielska, podaje link, bo w tamto miejsce trochę trudniej jest trafić. Mam nadzieję, że to nie koniec i pojawią się kolejne.

Data dodania: 2024-03-27 08:48

W tym roku Komisja ds USOS odbędzie się w dniach 26-27 czerwca, w trybie podobnym do zeszłorocznego. Proszę zarezerwować sobie ten termin w kalendarzu.

Data dodania: 2023-12-30 23:40

Mariusz Czerniak z UMK, jak co roku, przygotował dane statystyczne na temat USOS - procentowy udział studentów i uczelni USOS-owych, w różnych przekrojach. Dane pochodzą z 31 grudnia 2022 roku, gdyż zestawienie oparto na statystykach GUS, a GUS ogłasza je z pewnym opóźnieniem. Wtedy było 85 uczelni z USOS, teraz (31 grudnia 2023) są 93.

W końcówce roku 2022 liczba uczelni w Polsce zmniejszyła się o 10 w stosunku do poprzedniego roku, ale liczba studentów minimalnie wzrosła. Liczba uczelni publicznych od wielu lat pozostaje taka sama. Uczelni z MUCI trzymają się dobrze, statystyki rosną. Krótkie podsumowanie:

  • 67% studentów uczelni publicznych studiuje w uczelniach z systemem USOS (47,35% wszystkich uczelni),
  • 50% uczelni publicznych korzysta z systemu USOS do obsługi toku studiów (24% wszystkich uczelni),
  • 7 uczelni z 8-miu największych (powyżej 20 tysięcy studentów) korzysta z systemu USOS, 18 uczelni z 36 (powyżej 10 tysięcy studentów),
  • 55% studentów uczelni publicznych było rekrutowanych za pomocą aplikacji IRK.

Zachęcam do lektury.